History for 2016 Jun 17th
Results | Video | News |
---|
Invited groups |
2016Vancouver Sun Harry Jerome International Track Classic 2016 Results - Vancouver Sun Harry Jerome International Track Classic
Published by
Valley Royals Track & Field Club 6/17/2016 - 9:53 PM
Vancouver Sun Harry Jerome Track Classic - 6/17/2016
Swangard - Burnaby
Event 4 Women Long Jump Athletrics C
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Whitney Gipson United States 6.26m +0.0
2 Brianne Theisen-Eaton Canada 6.19m -1.1
3 Malaina Payton United States 6.09m +0.0
4 Sabrina Nettey Canada 5.97m -0.3
5 Diana Voloshin Canada 5.00m +0.0
Event 5 Women 1500 Meter Run National Fr
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sarah MacPherson Canada 4:16.08
2 Janie Stokes United States 4:16.52
3 Rachel Cliff Canada 4:17.26
4 Genevieve Lelonde Canada 4:17.50
5 Kate Ayers Canada 4:17.99
6 Carise Thompson Canada 4:21.17
7 Melissa Jones Canada 4:26.80
8 Madeleine Summer Canada 4:27.82
9 Jennie Baragar-Petrash Canada 4:29.89
10 Claire Sumner Canada 4:31.53
11 Nicole Hutchinson Canada 4:31.84
12 Jan Ricardi Pace Canada 4:33.32
13 Grace Thompson Canada 4:55.78
Event 7 Women 800 Meter Run National Ru
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Raquel Lambdin United States 2:03.62
2 Grace Annear Canada 2:03.74
3 Rachel Aubry Canada 2:04.59
4 Lindsey Butterworth Canada 2:04.63
5 Helen Crofts Canada 2:05.04
6 Adrea Propp Canada 2:07.30
7 Tamara Harris Canada 2:07.96
8 Ginelle Demone Canada 2:09.02
9 Casey Atkin Canada 2:09.15
Event 9 Girls 9-11 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ocean Athletics 'A' 57.84
2 Thunderbirds 'A' 1:02.70
3 Kitchener 'A' 1:03.21
4 Kitchener 'B' 1:04.94
5 Thunderbirds 'C' 1:06.60
6 Thunderbirds 'B' 1:06.84
7 Kitchener 'C' 1:09.45
Event 11 Girls 9-13 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Westwind 'A' 54.98
2 Thunderbirds 'A' 56.98
3 Queen Mary 'A' 58.24
4 Trafalgar 'A' 59.37
5 Kitchener 'B' 59.77
6 Thunderbirds 'B' 59.83
7 Nelson 'A' 1:00.20
8 Kitchener 'A' 1:01.59
Event 14 Women 1500 Meter Run Fairmont Pac
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Shannon Rowbury United States 4:09.47
2 Gabriela Stafford Canada 4:09.65
3 Sasha Gollish Canada 4:12.11
4 Nikki Hamblin New Zealand 4:12.32
5 Andrea Seccafien Canada 4:13.15
6 Hilary Stellingwerff Canada 4:14.68
7 Lauren Johnson United States 4:16.00
8 Lauren Paquette-Hagans United States 4:17.72
9 Bridey Delaney Australia 4:19.36
-- Melissa Salerno Pace United States DNF
-- Mariah Kelly Canada DNF
-- Gabriele Grunewald United States DNF
Event 16 Women 100 Meter Dash 4 5673
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Jenna Prandini United States 11.44 -1.0
2 Shai-Anne Davis Canada 11.79 -1.0
3 Whitney Rowe Canada 11.79 -1.0
4 Mahagony Jones Unattached 11.97 -1.0
5 Joy Spear Chief-Morris Canada 12.00 -1.0
6 Shamelle Pless Canada 12.18 -1.0
7 Leah Walkeden Canada 12.28 -1.0
8 Jonelle Bell-Spence Canada 12.43 -1.0
Event 17 Women 100 Meter Dash SO BC Sports
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 April Armstrong Canada 15.15 -1.0
2 Tamika Shaw Canada 15.67 -1.0
3 Abigale Calvert Canada 16.09 -1.0
4 Mellisa Semke Canada 16.18 -1.0
5 Suraya Pitewalla Canada 16.68 -1.0
6 Kellie Robertson Canada 17.28 -1.0
7 Ariel Taylor Canada 17.81 -1.0
8 Norton Nelson Canada 21.64 -1.0
Event 19 Women 3000 Meter Steeplechase Peterson Gro
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Bridget Franek United States 9:49.37
2 Erica Richardson United States 9:51.48
3 Maria Bernard Canada 9:52.61
4 Regan Yee Canada 9:53.99
5 Megan Patrignelli United States 9:54.13
6 Amber Schultz United States 9:56.88
7 Chantelle Groenewoud Canada 10:01.73
8 Jessica Furlan Canada 10:02.35
9 Katelyn Steen United States 10:02.98
10 Rolanda Bell Panama 10:13.39
11 Mel Newbey Great Britain 10:13.44
12 Emma Neigel Canada 10:49.49
13 Joanna Williams Canada 11:12.57
-- Alycia Butterworth Pa Canada DNF
Event 20 Women High Jump Farabloc
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Rachel McCoy United States 1.85m
2 Alyx Treasure Canada J1.85m
3 Inika McPherson United States J1.85m
4 Saniel Atkinson-Grier Jamaica 1.80m
5 Alexa Porpaczy Canada 1.65m
Event 21 Women Javelin Throw White Spot
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Krista Woodward United States 57.01m
2 Liz Gleadle Canada 57.00m
3 Katie Reichert United States 54.97m
4 Kimberley Hamilton United States 54.00m
5 Brittni Wolczyk Canada 53.67m
6 Bethany Drake United States 50.13m
7 Melissa Fraser Canada 47.06m
Event 23 Women 100 Meter Hurdles Fairmont Pac
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Bridgette Owens United States 13.30 -0.3
2 Nikkita Holder Canada 13.35 -0.3
3 Brianne Theisen-Eaton Canada 13.40 -0.3
4 Angela Whyte Canada 13.59 -0.3
5 Kaylon Eppinger United States 13.77 -0.3
6 Karelle Edwards Canada 13.77 -0.3
7 Joy Spear Chief-Morris Canada 13.85 -0.3
-- Christie Moerman Canada DNF -0.3
Event 24 Women 400 Meter Run White Spot
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sage Watson Canada 53.16
2 Alicia Brown Canada 54.23
3 Carol Rodriguez Puerta Rico 54.58
4 Madeline Price Canada 54.89
5 Shapri Romero United States 55.09
6 Leslie Cole United States 56.54
7 Nicolle Sassine Canada 57.02
8 Haley Madden Canada 59.84
Event 26 Women 200 Meter Dash TSN 1040
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Shai-Anne Davis Canada 23.81 1.4
2 Mahagony Jones Unattached 24.01 1.4
3 Whitney Rowe Canada 24.16 1.4
4 Zion Corrales-Nelson Philippines 24.33 1.4
5 Jenny Rintoul Canada 24.66 1.4
6 Leah Walkeden Canada 24.70 1.4
7 Valda Kabia Canada 25.35 1.4
Event 30 Women 800 Meter Run RYU
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Melissa Bishop Canada 1:58.79
2 Brenda Martinez United States 1:59.89
3 Annie Leblanc Canada 2:03.16
4 Samantha Murphy Canada 2:03.77
5 Christina Williams United States 2:03.80
6 Jessica Smith Canada 2:04.31
7 Jenna Westaway Canada 2:04.54
8 Lora Storey Australia 2:04.99
9 Devan Wiebe Canada 2:07.38
10 Rachel Francois Canada 2:07.70
11 Lauren Wallace United States 2:08.62
-- Liqa Velvere Pace Latvia DNF
Event 1 Mixed 5000 Meter Race Walk BC Athletics
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Evan Dunfee M Canada 19:31.55
2 Ben Thorne M Canada 19:49.86
3 Alger Liang M Canada 22:17.34
4 Caleb Cheng M Canada 22:28.51
5 Erik Thies M Canada 23:00.48
6 Katelynn Ramage W Canada 24:08.58
Event 2 Men High Jump BC Athletics
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Derek Drouin Canada 2.20m
2 Ed Wright United States 2.15m
3 Mike Mason Canada 2.10m
4 Django Lovett Canada J2.10m
5 Joel Della Siega Canada 2.05m
5 Garrett Huyler United States 2.05m
7 Sean Cate Canada J2.05m
8 Philippe St Hilaire Canada J2.05m
9 Ashton Eaton United States 1.95m
Event 3 Men Javelin Throw Sheraton Air
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Riley Dolezal United States 80.42m
2 Cyrus Hosteller United States 79.31m
3 Ryan Young United States 70.87m
4 Kyle Nielsen Canada 68.60m
5 Ryan Brandel United States 65.26m
6 Raymond Dykstra Canada 62.78m
7 Brendan Artley Canada 62.18m
8 Ben Cross Canada 62.14m
9 Chris Kirkwood United States 61.37m
Event 6 Men 1500 Meter Run National Tel
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Joshua Johnson Australia 3:44.08
2 Chris Winters Canada 3:46.18
3 Jeremy Roff Australia 3:47.18
4 Cole Peterson Canada 3:47.44
5 Christian Gravel Canada 3:48.00
6 Brendan Hoff Canada 3:48.14
7 Royden Radowits Canada 3:49.91
8 Roman Justinen Canada 3:49.97
9 Mathew Dempsey Australia 3:50.59
10 Reid Muller Canada 3:51.55
11 Samuel Vincent Canada 3:52.52
12 Theo Hunt Canada 3:52.93
13 Ben Thistlewood Canada 3:53.77
14 Nicolas Morin Canada 3:55.15
15 Tanner Geary Canada 3:55.48
-- Declan White Pace Canada DNF
Event 8 Men 800 Meter Run National Ru
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sacha Smart Canada 1:48.93
2 Hans Roelle United States 1:49.71
3 Adam Paul Morris Canada 1:50.00
4 Brendon Restall Canada 1:50.22
5 Cameron Proceviat Canada 1:50.31
6 Matthew Swanson Canada 1:50.47
7 Daniel Block Canada 1:50.59
8 Tyler Smith Canada 1:50.96
9 Lukas Jarron Canada 1:51.35
10 Dean Ellenwood Canada 1:51.54
11 Tommy Land Canada 1:53.04
-- Joshua Johnson Pace Canada DNF
Event 10 Boys 9-11 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kajaks Track 'A' 57.03
2 Ocean Athletics 'A' 59.53
3 L' Ecole Bilingue 'A' 1:01.54
4 Trafalgar 'A' 1:02.14
5 Kitchener 'A' 1:02.64
6 Thunderbirds 'A' 1:05.81
7 Burnaby Striders Track 'A' 1:11.49
8 Queen Mary 'A' 1:15.79
Event 12 Boys 9-13 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ocean Athletics 'A' 50.43
2 Our Lady Good Counsel 'A' 54.56
3 Nelson 'A' 56.50
4 Ocean Athletics 'B' 57.48
5 Hershey Harriers 'A' 58.64
6 Kitchener 'A' 58.76
7 Thunderbirds 'A' 1:00.71
8 Ocean Cliff 'A' 1:01.17
Event 15 Men 100 Meter Dash Fairmont Pac
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Andre De Grasse Canada 10.32 -1.4
2 Joe Morris United States 10.41 -1.4
3 Kemar Hyman Cayman Islands 10.48 -1.4
4 Akeem Haynes Canada 10.51 -1.4
5 Arthur Delaney United States 10.58 -1.4
6 Jerome Blake Canada 10.64 -1.4
7 Donate Richards-Kwok Canada 10.67 -1.4
-- Ryan Bailey United States DNF -1.4
Event 18 Men 100 Meter Dash SO Athletics
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Michael Savage Canada 12.27 -1.3
2 Malcolm Borsoi Canada 12.28 -1.3
3 Ethan Bushey-Mountain Canada 13.40 -1.3
4 Jay Prentice Canada 13.43 -1.3
5 Steve Shoeller Canada 13.51 -1.3
6 Devon Marsland Anderson Canada 13.66 -1.3
7 Thomas Rak Canada 14.75 -1.3
8 Doug Bridsall Canada 18.39 -1.3
Event 22 Men 3000 Meter Steeplechase AM1320 CHMB
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Donn Cabral United States 8:29.37
2 Donnie Cowart United States 8:29.59
3 Andres Camilo Camargo Columbia 8:38.34
4 Ryan Brockerville Canada 8:39.06
5 Tripp Hurt United States 8:41.84
6 Lucas Updike United States 8:42.87
7 James Nipperess Australia 8:44.81
8 John Gay Canada 8:57.52
9 Deon Clifford Canada 9:04.65
10 Sean Bergman Canada 9:05.46 2 KSC
11 Nick Colyn Canada 9:16.44
12 Thomas Nobbs Canada 9:43.99
-- Issac Updike pace United States DNF
-- Joel De Schiffart Canada DNF
-- Collin Jarvis Canada DNF
Event 25 Men 400 Meter Run Fairmont Pac
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jeremy Wariner United States 46.64
2 Nathan George Canada 47.06
3 Rayshaun Franklin Canada 47.76
4 Michael Aono Canada 48.16
5 Frankie Wright United States 48.66
6 Quin Litherland Canada 48.69
7 Daniel Kelloway Canada 48.94
-- Phliip Osei Canada DNF
Event 27 Men 200 Meter Dash CTV
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Andre De Grasse Canada 20.46 0.2
2 Joe Morris United States 20.61 0.2
3 Arthur Delaney United States 21.06 0.2
4 Donate Richards-Kwok Canada 21.16 0.2
5 Jerome Blake Canada 21.37 0.2
6 Tremaine Harris Canada 21.82 0.2
7 Francis Klimo Canada 22.14 0.2
-- Jermy Dodson Western Samoa DNF 0.2
Event 28 Men 1500 Meter Run RUN SPORTS C
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jordan McNamara United States 3:39.42
2 Adam Palamar Canada 3:39.49
3 Eric Jenkins United States 3:39.86
4 Jordon Gusman Australia 3:40.13
5 Josh Wright Australia 3:40.17
6 Nick Falk Canada 3:40.98
7 Robert Denault Canada 3:41.07
8 Justin Marpole-Bird Canada 3:43.36
9 Dan Gorman Canada 3:44.08
10 Luc Bruchet Canada 3:47.14
11 Thomas Riva Canada 3:48.10
12 Cam Levins Canada 3:49.05
13 Justin Kent Canada 3:49.48
-- Isaac Presson Pace United States DNF
Event 29 Men 800 Meter Run Resonance Br
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Anthony Romaniw Canada 1:47.36
2 Harun Abda United States 1:47.55
3 Alex Ullman Canada 1:48.47
4 Prince Mumba Zambia 1:48.62
5 Dusty Solis United States 1:48.64
6 Cory Bellemore Canada 1:48.78
7 Duane Solomon United States 1:50.23
8 Geoff Harris Canada 1:51.94
-- Mark Wieczorek Pace United States DNF
Event 13 Mixed 13-19 4x100 Meter Relay
=======================================================================
Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Van College- Little Flower 'A' 47.00
2 Ocean Athletics 'A' 47.04
3 Lord Tweedsmuir 'A' 48.19
4 Lord Tweedsmuir 'B' 49.02
5 Maple Ridge 'A' 49.39
6 Van College- Little Flower 'B' 49.52
7 Ocean Athletics 'B' 49.67
8 Trafalgar 'A' 1:01.58
Like·Comment·Share·E-mail·7121 views
History for Harry Jerome Track Classic
Show 12 more
Hashtags#harry-jerome #vancouver-sun #vancouver #international-track-classic
|